Radyo 54

İlk kez bomboş bir bayram geçiriyoruz…

İlk kez bomboş bir bayram geçiriyoruz…
Yasemin Zengi
Yasemin Zengi( yazaryaseminzengi@radyo54.om )
239 views
25 Mayıs 2020 - 17:03

Bayram coşkuydu, kucaklaşmaktı, büyükleri ziyaret edip hasret gidermekti. Özenle ve sevgiyle hazırlanmış kocaman yemek masalarının etrafında oturup, dolmaları, börekleri, tatlıları neşeyle tüketmekti.

Bunlar yıllar yıllar önceydi, sonra ne oldu! Hayat hızlandı, insanlar zamana yetişemez, sevdiklerine vakit ayıramaz oldu. Uzun bayramlar, şehir dışına kaçış tatili oldu. Büyük ailelerle kurulan yemek masalarının yerini çocuklarından hiç olmazsa telefonla seslerini duymayı bekleyen anne, babalar aldı. Bayramlarda akrabaları gezmek insanlara zul geldi. Geniş akrabalık ilişkileri küçüldü, yerini çekirdek aileler aldı.

Bir koşuşturma vardı hayatta, saygı ve sevgi neredeyse yok oldu. Birbirine bağırmak için bir kıvılcım bekleyenlerle doluydu her yer. Çocuklar ilgisizlikten teknoloji bağımlısı oldu, aile içi şiddet artık aile içinde olmaktan çıktı, her gün bir vahşete gözümüzü açar olduk. Sokak hayvanlarına koca sokakları dar ettik, mutsuzluğumuzu o zavallılardan çıkardık.

Sonra ne oldu biliyor musunuz?..bir mucize…

Bir gün biri size “bir virüs gelecek ve hayat duracak” dese, deli deyip saatlerce gülerdik.. Çünkü böylesi ancak filmlerde olurdu.

Her gün saat 19.00’dan sonra koronavirüs tablosunu bekliyoruz, kaç kişi vefat etti diye.. Ölümlerin böyle sayılarla ifade ediliyor olmasına ne kadar alıştık değil mi? Virüsle çok heyecanlandık, çok üzüldük, çok korktuk ama şükredecek ne çok şey varmış hayatımızda… Sahici sevgileri gördük, yakınlarımız için endişelenmeyeli ne kadar uzun zaman olmuş, bunu farkettik. Yeniden insan olmayı, en önemlisi de bir kalbimizin olduğunu hatırladık. Hayatın ne kadar kısa olduğunu, bir bilinmezin (virüs) bir anda nelere mal olabileceğini ve hayatımızı alt üst edebileceğini gördük. Daha hatırladığımız o kadar şey var ki…Sarılmanın insanlara ne kadar iyi geldiğini, ailenin varlığının kıymetini, saygı ve sevginin önemini…

Doğa bile bizim yokluğumuzda kendine geldi, hava pırıl pırıl, kıyılarımız öylesine temiz ki yunuslar dans ediyor. Sokak hayvanları bizden zulüm görmedikleri için çok mutlu.. Ancak bir maske, birbirimiz hakkında kötü söz söyleyen ağzımızı kapatabilirdi…

İlk kez bir Bayram bomboş sokaklarımız, ilk kez birbirimize sarılmak ve büyük masalarda neşeyle yemek yemek için can atıyoruz, keşke engelimiz olmasa da bütün akrabalarımızı doya doya ziyaret etsek ama şu an imkansız, güzel günlere bir an önce kavuşmak için biraz daha sabırlı olup, evde kalmalıyız… Umarım bu virüs belası, bir an önce, başka canlar almadan geçer gider ama bu farkındalığımızı inşallah götürmez.

Yeni dünya sizce de daha güzel olmayacak mı.. ne dersiniz?..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.