Radyo 54

Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın yaşamı ve öne çıkan yaptıkları…

192 views
15 Haziran 2020 - 16:47
Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın yaşamı ve öne çıkan yaptıkları…

Elazığ’a kattıkları;

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile Elazığ’ın kırsal üreticileri arasında oldukça verimli çalışmalar yapmış ve 220 Milyon lira hibe desteği alımında rol almıştır. TKDK tarafından 10,5 milyonu hibe olmak üzere toplamda 19,5 milyon lira yatırım bedelli 14 projenin sözleşmesinin imzalanmasında emeği geçti.

Karakoçan’da 100 milyonluk dev bir yatırım için anlaşma yapılmasını sağlayarak, Elazığ halkına içinde 5 yıldızlı otel, fizik tedavi merkezi, golf, tenis ve futbol sahaları, aquapark ve apart evlerin bulunduğu Jeotermal Turizm Kompleksi’nin olacağı projenin çalışmalarını başlattı.

Elazığ’da, depremden 3 ay öncesinde afete dönük tatbikat yaparak olası durumdaki sorumlulukları belirlemiş ve 24 Ocak’ta meydana gelen depremde, çabuk organize olunmasını sağlayarak, devletin de desteği ile yaraların çabuk sarılması için önemli rol oynadı.

En son yaşadığımız ve hala tamamen yok edilemeyen Covid-19 salgınında “Esnaf Eşleştirme ve Kardeşlik Projesi” hayata geçirerek, iş yerlerini kapatmak zorunda olan esnafların sıkıntılarının giderilmesi ve dayanışma kültürünün geliştirilmesi için elinden geleni yaptı.

Ayrıca;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Milli Dayanışma Kampanyası’nda 2 aylık maaşını bağışlayarak, Elazığ’ın iş insanlarını da bağışa davet ederek örnek olan,

Hurdacılıkla hayatını kazanan A.K.’ye polisin Koronavirüs kısıtlamaları kapsamında kurallara uymadığı için kestiği cezayı, evde kalmaya söz vermesi kaydıyla iptal eden,

Ramazan Bayramında koronavirüs salgını nedeniyle valilik koordinesinde hizmet veren polis, Jandarma, AFAD, Kızılay ve sağlık ekiplerinden oluşan Vefa Sosyal Destek Grubuna tepsilerle moral baklavası, çikolata, kolonya gönderen,

Pandemi sürecinde evden çıkamayan 20 yaş altı gençlere; ‘Sen yeter ki evdekal, biz gönülden yardıma hazırız’ sloganıyla kitap kampanyası başlatarak, AFAD, UMKE ve Kızılay’dan oluşan özel bir ekip oluşturup, bol bol okumaları için dağıtımını yaptıran,

Covid-19 salgını süresince Elazığ’da aldırdığı sıkı tedbirler sonucunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 65 yaş ve üzerindekilerin toplam nüfusuna oranıyla, ülke genelinde “en yaşlı ilçe” sıralamasında yer alan Ağın başta olmak üzere Arıcak, Alacakaya, Keban ve Maden ilçelerinde hiçbir vakaya rastlanmazken, kent genelinde de toplam 76 vakadan, 60’ının iyileşmesi, süreci yönetmekte önemli başarısı olduğunu kanıtlayan,

En son Valilik yaptığı Elazığ için;  GAREX ve EMBİ firmalarına, medikal sektörde 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak 170 milyon TL’lik yatırım kararı aldıran,

Çalışkan ve görev yaptığı İl’e fayda sağlamak için elinden geleni yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım, bundan sonra Sakarya’da..

Bütün yaptığı bu olumlu ve takdir toplayan başarı kendisine büyükşehirde görev yapma olanağı sağladı, ancak Elazığ halkı üzgün. her sıkıntıda yanlarında olduğunu bildikleri, güvendikleri ve şehirleri için yapacaklarının henüz bitmediğini düşündükleri Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı şimdi bırakmak istemiyorlar.

Kimdir;

04.01.1974 Yılında Bayburt’ta doğan, aslen Trabzon Çaykaralı olan Çetin Oktay KALDIRIM, Orta ve lise öğrenimini Bayburt ve Erzurum’da tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi SBF. Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Yıldırım, 2009 yılında İngiltere Portsmouth Üniversitesinde Yüksek Lisansını yaptı.

Kaymakamlık, Genel Sekreterlik ve Müsteşar yardımcılığı görevi süresince Kamu Yönetimi, Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı, Sınır Güvenliği, Yerel ve Bölgesel Kalkınma, İnsan Hakları, Avrupa Birliği, Rekabet, Kümelenme, Uluslararası İlişkiler gibi alanları kapsayan birçok seminer, program ve kurslara katıldı. 2008 yılında Singapur’da Kamu Yönetimi ve Yönetişimi alanında eğitim aldı.

2012, 2013 ve 2014 yıllarında Japonya’da Kırsal Kalkınma, Afet Yönetimi ve Japon Kamu yönetimi Örgütlenmesi hakkında programlara katıldı.

Çetin Oktay Kaldırım’ın önceki görevleri şu şekilde:

  • 1998 Gümrük Müsteşarlığı Uzman Yrd.
  • 2000 Giresun Kaymakam Adayı
  • 2003 Samsun Ayvacık Kaymakamı
  • 2003 Siirt Baykan Kaymakamı
  • 2005 Gümüşhane Torul Kaymakamı
  • 2007 Şanlıurfa Vali Yardımcısı
  • 2009 Nevşehir Ürgüp Kaymakamı
  • 2010 Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri
  • 2016 İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
  • 2017 Elazığ Valisi

Sayın Vali Ahmet Hamdi Nayir’a Sakarya’ya kattıkları değerler için teşekkür eder, yeni görevinde başarılar dileriz.

Yeni Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Şehrimize hoş geldiniz. Şehrimiz, sanayi ve üretim anlamında Türkiye’nin kalbi olacak şehirlerden biridir, sizin de çabanızla, bir adım öteye taşınacağına güvenimiz tamdır.  Yeni görevinizde başarılar diler, saygılar sunarız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.