Radyo 54

Emekliler bayram ikramiyelerinde artış istiyor..

Emekliler bayram ikramiyelerinde artış istiyor..
71 views
29 Haziran 2020 - 13:35

Emekliler bayram ikramiyelerinde artış

2018 yılından itibaren verilmeye başlanan Ramazan ve Kurban bayramlarında 1000’er TL ikramiye alan emekliler, ikramiyelerin enflasyona endekslenmesi talebinde bulundu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli olduğu gün olan 30 Haziran’ı her yıl hem kutlama hem de sorun ve taleplerini dile getirme vesilesi olarak gören emekliler, Covid-19 pandemisi sebebiyle bu yıl bu özel günü coşkuyla geçiremiyor.

1 milyonun üzerinde üye sayısıyla emeklileri temsil eden en büyük yapı olan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), pandemi sebebiyle sadece sosyal medya üzerinden etkinlikler düzenleyeceğini bildirdi.

Türkiye Emekliler Derneği titizlikle riayet ettiğini özellikle vurguladı.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, pandemi yüzünden haftalarca evlerinde sokağa çıkma kısıtlaması yaşayarak en olumsuz etkilenen kesimin emekliler olduğunu belirterek, emeklilerin tedbir ve yasaklara titizlikle riayet ettiğini özellikle vurguladı.

Covid-19 pandemisi sürecinde aylık ödemelerinin evde yapılması, en düşük emekli aylığının bin 500 TL’ye yükseltilmesi, Ramazan Bayramı ikramiyesinin erken ödenmesi ve Vefa Sosyal Destek Gruplarının yaptığı hizmetlerin emeklileri bir hayli memnun ettiğini belirten Başkan Ergün, “Emeklilerimizin faydasına olan bu adımlar için 13 milyon emeklimiz adına yetkililere teşekkürü borç biliriz. Bununla birlikte salgın sürecinde hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor günler yaşayan emekliler olarak hükümetten bizi mutlu edecek yeni adımlar bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ergün, TÜED’in öncülüğü ve mücadelesi ile son birkaç yılda emeklilerin birçok önemli taleplerinin karşılandığını ifade ederek, hala çözüm bekleyen sorun ve taleplerinin bulunduğunu da belirtti.

Anayasanın 10.maddesindeki “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadelerinin, yaşlılar için pozitif ayrımcılık içerdiğini vurgulayan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Anayasamızın tanımladığı pozitif ayrımcılık olanakları değerlendirilerek emeklilerimiz ve yaşlılarımız için de bir sosyal destek paketi açıklanmasını istiyoruz. Bu pakette, bayram ikramiyelerinin enflasyona endekslenmesi, intibak hakkının verilmesi, ek ödeme oranlarının yüzde 4-5’ten yüzde 8-10’a çıkarılması, sağlıkta ek ödemelerin kaldırılmasına yer verilmeli. Doğrudan ekonomiye yansıyacak bu adımlar sadece emeklilerimize değil, ekonomimizin çarkları içerisinde küçük esnaf başta olmak üzere tüm kesimlere can suyu olacak ve piyasaları canlandıracaktır” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.