Radyo 54

Domuzdan insana bulaşabilen yeni bir virüs bulundu.

Domuzdan insana bulaşabilen yeni bir virüs bulundu.
57 views
30 Haziran 2020 - 13:32

Çin’deki bilim insanları, yeni bir virüs keşfetti. Domuzlarda bulunan virüs, hızla yayılıp pandemiye dönüşme ihtimali yüksek özellikler gösteriyor.

Bilim insanlarının ifadesine göre virüsün yakın zamanlı bir tehdit değil, ancak salgın haline gelmemesi için yakın takibe alınması gerektiği ifade edildi.

Konuya ilişkin, Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) tarafından yayımlanan makalede yer verildi.

Araştırmaya göre 2011-2018 yılları arasında domuzlarda görülen virüsün, ‘pandemik olmaya aday temel özellikler’ barındırdığı söylendi.

Virüsün domuzlardan insanlara bulaşma riski bulunuyor. Uzmanlar ve bu riski yazan insanlar, domuz çiftliği işçilerinin kanlarında bu virüsün seviyelerinde yükselme görüldüğünü belirterek, acil olarak önlem alınması gerektiğini bildirdiler.

Domuzlar birçok virüsün üremesi için uygun bir taşıyıcı

PNAS araştırmasında, domuzların pandemik influenza virüslerinin kombinasyonu ve üretimi için önemli bir aracı olarak kabul edildiği, sorunun sistematik gözetim altına alınması gerektiğine dair çağrı yapıldı.

Çalışmada tanımlanan adı geçen yeni virüsün, 2009 yılında görülmeye başlayan H1N1 virüsünün yeni bir kombinasyonundan oluştuğu söylendi.

Washington Üniversitesi’nde biyolog olarak görev yapan Carl Bergstrom ise tam aksi fikirle, “İnsanlara bulaşma yeteneğine sahip olsa da, yeni virüse beş yıl boyunca maruz kalınmasına rağmen insanlar arasında yayıldığına dair bir kanıt yok” ifadesinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.