Radyo 54

Dünya Sağlık Örgütü’nden uyarı geldi ‘Covid-19 salgınında en kötüsü henüz gelmedi’

Dünya Sağlık Örgütü’nden uyarı geldi ‘Covid-19 salgınında en kötüsü henüz gelmedi’
66 views
30 Haziran 2020 - 0:14

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerde milli birliğin sağlanamaması, ülkeler arası dayanışmada eksiklik ve bölünmüşlüğün Covid-19 salgınının yayılmasına yardımcı olduğuna dikkat çekerek, “(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz” diyerek uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferansla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, tüm dünyada Covid-19 vaka sayısının 10 milyonu, ölenlerin sayısının da yarım milyonu geçtiğini hatırlattı.

Çin’de 6 ay önce ortaya çıkan salgının ardından tüm dünyada “cesaret verici bir direniş, icat kabiliyeti (buluşçuluk), dayanışma ve nezaketle” karşılaştıklarını ifade eden Ghebreyesus, “Ama aynı zamanda damgalanma, yanlış bilgilendirme ve pandeminin siyasallaşması ile ilgili belirtiler de gördük” dedi.

Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkelere “bilim, dayanışma ve çözümlerle” destek olmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini ifade ederek, “Önümüzdeki aylarda tüm ülkelerin karşılaşacağı kritik soru bu virüsle nasıl yaşayacağımızdır. Bu, yeni normal” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Birçok ülkenin, virüsü engellemek ve yayılımını engellemek için birçok önlemler aldığını vurgulayan Ghebreyesus;

“Bu önlemler virüsün yayılmasını yavaşlatmada başarılı oldu. Fakat tamamen durdurmadı. Bazı ülkeler ekonomilerini ve toplumlarını yeniden açmaya başladıkları için vakaların yeniden ortaya çıkmasıyla karşı karşıya kalıyor. Pek çok insan olaya hassas bakıyor. Virüsün hala yayılacağı çok alan var. Hepimiz bunun bitmesini istiyoruz. Hepimiz hayatımıza kaldığı yerden devam etmek istiyoruz. Ama zor gerçek şu ki bu salgın sona ermeye yakın bile değil. Birçok ülke bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da küresel olarak pandemi aslında hızlanıyor” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, umudun kaybedilmemesi gerektiğini dikkat çekti.

Ghebreyesus, basın mensuplarından gelen bir soru üzerine, isim vermeden bazı ülkelerde Covid-19 salgını konusunda “birlik ve beraberlik” olmadığının altını çizdi.

Ghebreyesus, “(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz. Bu yüzden eylemlerimizi bir araya getirmeli ve bu tehlikeli virüse karşı birlikte savaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19’un kaynağını tespit etmek üzere Çin’e ekip göndereceklerini belirtti.

Diğer yandan, Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan ise virüsün yayılımını ve etkisini önlemek adına yapılan aşı çalışmalarında oldukça ilerleme kaydedildiğini ancak hiçbir garantisi olmadının altnı çizdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Mayıs’ta bir açıklama yaparak, Dünya Sağlık Örgütü’nün Vuhan‘da yeterli düzeyde araştırma yapmadığını vurgulayaak, “DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhan’da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir” demişti. Daha sonra Trump, 29 Mayıs’ta da DSÖ ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıklamıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.