Radyo 54

Maske üretimindaki ilave gümrük vergisi alınacak mı?

Maske üretimindaki ilave gümrük vergisi alınacak mı?
47 views
30 Haziran 2020 - 13:45

Maske üretiminde girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi Ekim 2020’ye kadar %20’den %0’a düşürüldü, Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alınan kararla, Ticaret Bakanlığı’nca Covid-19 salgınıyla mücadelede kişisel maske kullanımının önemi dikkate alınarak, maske üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla düzenleme yapıldı.

Bu düzenleme ile maske üretiminde girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim 2020’ye kadar % 20’den % 0’a indirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek amacıyla, Türkiye ve Avrupa Birliği’nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde, ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldüğü ifade edildi.

Bu karar ile Türkiye’de üretimi bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün, gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldığı bildirildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.