Radyo 54

Tarihin en büyük operasyonu; ‘Bataklık’ başlatıldı…

Tarihin en büyük operasyonu; ‘Bataklık’ başlatıldı…
95 views
30 Haziran 2020 - 10:58

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ek hizmet binasında basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere operasyon hakkında detaylı açıklamada bulundu. Sabah saat 04.30’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde bir operasyon başladığını açıkladı.

Bakan Süleyman Soylu, “Yaklaşık bir yıldır takip edilen, Cumhuriyet ve yakın tarihimizin önemli operasyonlarından birisini arkadaşlarımız gerçekleştirdi. Bu operasyonun ismi Bataklık. Bu operasyonun özelliği, uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı suç gelirleriyle mücadele etmek” bilgisini verdi.

Adalet Bakanlığı’nın, savcılıkların, mahkemelerin ayrıca emniyetin, jandarmanın, Suç gelirleriyle büyük mücadele verdiğini belirten Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Şili, Ekvador ve Brezilya bunlarla bağlantılı gerçekleştirildi. Türkiye’de de 11 vilayette yapıldı. Yaklaşık 94 hedefi vardı şu ana kadar 67 hedef gözaltına alındı. Bu operasyon hem suç gelirlerine yönelik, bir özelliği daha var silahlı suç örgütü olarak tespit edildi. Örgütün iki tepe yöneticisi var, bir tanesinin Brezilya ve Hollanda’da 26 yıllık hapis cezası ve kırmızı bülteni söz konusu. Şu ana kadar da 70 milyon liraya el konuldu. Tüm süreçlerle beraber 500 milyonun üzerine çıkabilecek nakdi ve suç gelirleri toplamı söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, operasyonun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Narkotik Daire Başkanlığı, Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlükleri, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile uzun süredir planlandığını, takip edildiğini ve üzerinde çalışıldığını söyledi.

Operasyonda dosyanın gizli tutulduğunu ifade eden Bakan Soylu, yaklaşık 2 ay kadar önce operasyonda planlanan bir yakalama gerçekleştirildiğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile de koordinasyon halinde olduklarını ifade eden Soylu, operasyonda emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Bakan Soylu, suç gelirleriyle mücadelenin en önemli öncelikler arasında yer aldığını, Adalet Bakanlığının, MASAK‘ın da bu konuya çok önem verdiğinin özellikle altını çizdi.

Operasyonu yakından takip ettiğini belirten Bakan Soylu, “Bu operasyon, Cumhuriyet tarihinin özelikle uyuşturucu ve suç gelirleriyle ilgili önemli bir operasyonudur. Bu kapsamda, bu büyüklükte bir operasyon bugüne kadar olmadı ama bugünden sonra çok daha güçlü olabileceğini ifade etmek istiyorum. Devletimizin bu konudaki kararlılığı açık ve nettir” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.