Radyo 54

Eğitim Kurumları’na özel kılavuz için imzalar atıldı…

Eğitim Kurumları’na özel kılavuz için imzalar atıldı…
345 views
27 Temmuz 2020 - 19:44

Okul için endişeli olan anne babaları, bir nebze olsun rahatlatmak için Twitter hesabından geçtiğimiz günlerde bir paylaşım yapan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullar gerekli hazırlıklar yapılarak açılacağını ve öğrencilerin güvende olacağını belirtmişti.

Bu söylemini teyit eden bir kılavuz çalışması yapılarak, okullara gönderilmesi için gerekli hazırlıklar başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliği ile “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu”nun uygulanması konusunda iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreni, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın katılımıyla MEB Başöğretmen Salonu’nda düzenlendi.

Öğrencilere en iyi eğitimi verebilmek için Bakanlığın uygulamaya koyduğu çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Selçuk, dünyanın pek çok ülkesine göre yakalanan başarının gurur verici olduğunu ifade etti.

Bakan Selçuk, “16 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan kurumlarımızın yeni normalde daha temiz, sağlıklı ve güvenli olması için pek çok çalışma yapıyoruz. Her detayı ayrıntılı olarak hesaplıyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı içinde değil, tüm kurumlarımızla bağlantılı olarak tüm kurumları izleyerek bu çabalarımızı sürdürüyoruz. Okulların açılması sadece müfredatın işlenmesi anlamına gelmiyor. Okul bir sosyalleşme alanıdır. Çocuklarımızın öğretimin dışında eğitimle alakasını kuran yerlerdir.” dedi.

Anne ve babaların bu süreçte yorulduğundan da bahseden Bakan Selçuk, onlara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bakan Selçuk, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu”nun okulların açılması için yaptıkları hazırlıklarda yol gösterici kaynaklardan biri olduğu vurguladı. Bu kılavuzun, kurumlararası iş birliği ile hazırlandığının da altını çizen Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) ortak çalışmaları olduğunu belirterek, kılavuz kapsamında pilot okullarda incelemeler yaptıklarını ifade etti.

‘Uzmanların yetişmesinde TSE’nin desteği oldu’

Bakan Selçuk,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kılavuz, yeni dönemde okullarımıza rehberlik edecek, hijyen ve enfeksiyon konularında okulların kurumsal sorumluluklarını yerine getirmesi için sağlıklı bir rehber olacak. Okullarımızın kılavuzla bir standart oluşturulabilmesi için kalite kontrol alanında uzman bir kuruluş olan TSE ile çalışmamızın çok ayrı bir önemi var. Bunu Milli Eğitim Bakanlığının iç süreçlerinde yapmak istemedik. Şeffaf bir şekilde yapmak istedik. Herkese açık ve net olarak ne yaptığımızı bilerek yapmaya çalıştık. Bu iş birliğinde, eğitimdeki standartları test edecek kişilerin, uzmanların yetişmesinde TSE’nin desteği oldu. Bizim öğretmenlerimiz, eğitimcilerimiz bu konuda eğitimler aldı.

Süreç işlerken, okullarımızdaki hijyen konularında farkındalığı arttırdık ve okullardaki düzenlemeleri buna göre yaptık. Türk Standartları Enstitüsü ile iş birliği bu açından çok çok önemli. Hangi okulun, hangi standarda sahip olması gerektiği gibi bir kontrol listesinin hazırlanması söz konusu.

Koridorlar, öğretmenler odası, sınıflar, ıslak mekanlar, bahçe gibi hangi mekan olursa olsun standartların konulması gibi TSE’nin koyduğu yaklaşım çok çok önemli. Kamuoyuna ve ailelere karşı sorumluluğumuz ve mesuliyetimizin farkında olduğumuz için kapalı bir çalışma olarak değil de, kurumlar arası bir çalışma olarak yapmayı tercih ettik.”

‘Okulun neye ihtiyacı varsa denetmenler bunu ortaya koyacak’

Daha önde Bakanlığın temizliğin bir standarta bağlanmasını teminen “Beyaz Bayrak” isimli bir çalışma olduğundan bahseden Bakan Selçuk, standartları yerine getiren okullara Beyaz Bayrak verildiğini anımsattı. Selçuk, koronavirüsle birlikte okullardaki hijyen konusunun daha yüksek standartlarda olacağını ifade etti.

Bakan Selçuk,”Kılavuz çalışmaları ortaya çıktıktan sonra öğretmenlerimiz, velilerimiz, okul yöneticilerimizle toplantılar yaparak görüşleri alındı. Her birinin sahada karşılaşabileceğimiz sorular ve sorunlar konusundaki fikirleri ortaya kondu, istişareler gerçekleştirildi. Son görüşler alınarak, kılavuza son hali verildi” dedi.

Ayrıca kılavuzu eğitim kurumlarının kullanımına açtıktan sonra da desteklerini çok yoğun olarak devam ettireceklerini ifade etti.

Selçuk, kılavuzun uygulanmasının kontrolü ve desteği aşamasında büyük bir ekip kurduklarını belirterek, “Kılavuzun uygulanması için 2 bin iş sağlığı ve güvenliği denetmeni yetiştirildi. Bu denetmenler her bir okulu anlamak için objektif değerlendirmeler yapacak.

Biz sadece dış değerlendirme yapmak istemiyoruz. Okullar önce öz değerlendirme yapsın. Öz değerlendirmeden sonra bir dış değerlendirme gerçekleşecek. İkisi arasındaki farka bakılacak. Okulun neye ihtiyacı varsa denetmenler bunu ortaya koyacak. Arkasından da gereği neyse yerine getirilecek.” dedi.

‘Sürecin sistematik takibi oluşturulacak’

Ülkedeki tüm eğitim kurumlarının bu standartları uygulamak konusunda sorumlu olduklarını belirten Bakan Selçuk, ihtiyaç duyulan her an Bakanlığın desteğini alabileceklerini ifade etti.

Bakan Selçuk, “Sürecin sistematik takibini oluşturmak amacıyla okullarımızın aynı ara yüzü görebilecek bir yazılım hazırlandı. Bu yazılımla takip ve raporlama işini kolay bir şekilde yapabileceğiz.” dedi.

Öğrenciler için de bir kişisel bakım ve uyum programı başlatacaklarını ifade eden Bakan Selçuk, bunun önemini belirten kişisel bakıma farkındalık oluşturmak için çeşitli hazırlıkları olduğunu belirtti.

“Kılavuz, kurumlara ve hizmetlere yönelik hazırlandı. Veliye, öğrenciye ve öğretmene yönelik özel, ayrı kılavuzlar da hazırlanacak.” Diyen Bakan Selçuk, bu kılavuzun hazırlanmasında desteğini yakından hissedilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a ve eğitim camiasına da teşekkür etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.