Radyo 54

Türkiye’nin en yüksek köprüsü açılıyor.

Türkiye’nin en yüksek köprüsü açılıyor.
135 views
09 Temmuz 2020 - 19:45

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan Botan Çayı Beğendik Köprüsü, 11 Temmuz Cumartesi günü açılıyor dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katılacağı törenle hizmete açılacağını duyurduğu Beğendik Köprüsü’nün, 165 metre yüksekliği ve 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda olması ve 14 metre genişliği ile Türkiye’nin bu ölçülerde en yüksek köprüsü unvanına sahip olduğunu ifade etti.

‘Hem ekonomik kalkınmayı sağlanacak hem de birliği beraberliği artıracak’

Bu projeyle, Van ile Siirt-Pervari arası yakınlaşırken, seyahat süresi 5 saatten 2 saate düşecek. Bakan Karaismailoğlu, açıklamasında;

“Yol, ticaret yapmak için olduğu kadar insanları birleştirmek için, kardeşliği, birliği, beraberliği pekiştirmek için yapılır. Yol, medeniyet için yapılır, gelecek nesiller için yapılır. Terör örgütleri de bu birliği, bu kardeşliği, daha medeni güçlü bir Türkiye’yi istemedikleri için bu projenin hayata geçmesine engel olmak istiyor. Çünkü, yolunuz yoksa, eliniz kolunuz bağlı demektir. Yolunuz yoksa, ulaşamıyorsanız, erişemiyorsanız muasır medeniyetten bahsedemezsiniz. Turizmden, ticaretten bahsedemezsiniz. Bırakın küresel ölçekte rekabet etmeyi, kendi insanınızın refahını bile sağlayamazsınız. 11 Temmuz’da hizmete girecek bu proje de bölgede hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak hem de birliği beraberliği artıracak” dedi.

‘Çevre illere yüksek standartlı bir yolla bağlanacak’

Bakan Karaismailoğlu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Siirt’in Pervari ilçesinin, Şırnak, Bitlis ve Van arasında köprü konumunda bulunduğunu ve Beğendik Köprüsü’nün yapımının bu nedenle büyük önem taşıdığını vurguladı.

Beğendik Köprüsü’nü de içinde barındıran 72 kilometrelik Küçüksu-Hizan Ayrımı-Pervari İl Yolu’nun 11 Temmuz Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılacağı törenle hizmete açılacağını bildiren Karaismailoğlu, proje ile Pervari’nin ulaşım standardının yükseleceğini ve çevre illere yüksek standartlı bir yolla bağlanacağını açıkladı.

Karaismailoğlu, 2014 yılında yapım çalışmalarına başlanan Köprünün teknik özelliklerine de dikkati çekerek, 210 metre orta açıklığı ve dengeli konsol sistemiyle, Türkiye’nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu da özellikle belirtti.

‘5 saati bulan seyahat süresi 2 saate kadar düştü’

Bakan Karaismailoğlu, projenin yapımına 1998 yılında başlandığını ve 1 milyar 510 milyon TL yatırımla tamamlandığını ifade ederek, “Bu proje bölge halkı için büyük öneme sahip. Mevcut yolun çok büyük bir bölümü stabilize yol ve çok büyük bir rakımda dağları dolaşarak gidiyor. Hem çok tehlikeli hem de çok uzun bir yol. Projeyi mevcut yolun daha aşağısında tamamladık. Köprüler ve tünellerle yolun güvenliğini ve konforunu artırdık. Proje sayesinde Van’da Pervari’ye 5 saati bulan seyahat süresini 2 saate kadar düşürmüş olduk” dedi.

1998’de yapımına başlanan yol ve köprü yapılarının, terör örgütlerinin bu projenin tamamlanmaması amacıyla gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle ağır ilerlediğinin altını çizerek;

“Söz konusu proje, terör örgütünün bölgede faaliyet göstermesini engelleyeceği ve bölgede önemli bir ekonomik ivme sağlayacağı için, örgüt tarafından şantiyelerindeki işçilerimiz tehdit edildi. Fakat bölge halkımız için canla başla çalıştık ve bu projeyi tamamladık. İnanıyorum ki bu projenin bölgede sağlayacağı ekonomik ivmeyle yatırımlar artacaktır” dedi.

Karaismailoğlu, projenin ve inşaatın yapımında tamamen Türk mühendis ve işçilerinin emeği olduğuna dikkat çekerek, “Yapım çalışmaları boyunca 255’i Beğendik Köprüsü’nde olmak üzere toplam 1025 personel istihdam edildi. Yapımı dahi bölge insanımız için önemli bir iş kapısı oldu.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.