Radyo 54

Bursa’da kan donduran olayda ‘iyi hal’ kaldırıldı…

Bursa’da kan donduran olayda ‘iyi hal’ kaldırıldı…
73 views
01 Ağustos 2020 - 14:56

2 yıl önce Bursa’da tartıştığı sevgilisi Şengül Vatansever’in (35), üzerine benzin döküp sonra da yola atarak kaçan Ümit Varol’a (32), yerel mahkemece verilen ‘müebbet hapis’ cezası, Bursa Bölge 1’inci Ceza Dairesi’nce bozuldu. Mahkeme heyeti, sanık Ümit Varol’a, yerel mahkemenin verdiği cezadaki ‘iyi hal”i kaldırarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevirdi.

25 Eylül 2018’de, Bursa’nın Yıldırım ilçesi Millet Mahallesi’nde yaşanan olay şöyle meydana geldi. Kütahya’nın Domaniç ilçesinden Bursa’ya gelen Ümit Varol, bir süredir birlikte olduğu Şengül Vatansever’i görmeye gitti. Vatansever’i otomobiline alarak konuşmak istediğini söyledi. Otomobilde kendisinden ayrılmak istediğini öğrenince genç kadınla tartışmaya başladı. Sanık, Vatansever’in üzerine benzin döküp, ateşe verdikten sonra hastaneye götürmeyerek yola atıp oradan hızla uzaklaştı. Olay çevredeki otomobillerden ve güvenlik kameralarından kaydedildi.

112 acil servis ekibine haber veren görgü tanıkları sayesinde sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan genç kadın 2 gün sonra kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olayda kendi de yaralanan Ümit Varol kısa sürede yakalanarak hastaneye kaldırıldı

Ümit Varol tedaviden sonra tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Bursa 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında “Keşke bu olay yaşanmasaydı, üzgünüm. Olaydan bir hafta önce Şengül ile sarmaş dolaş videolarımız vardı. Üç ay önceki mesaja bakarak cinayeti tasarladığım söyleniyor, tasarlayarak öldürmedim. Ben onu olay günü hastaneye götürmek istemiştim, arabadan atlamak istedi o yüzden durdum ve hastaneye götüremedim” ifadeleriyle kendisini savunan Ümit Varol’a Mahkeme, ‘tasarlayarak, canavarca hisle adam öldürmek’ suçundan ‘iyi hal’ uygulayarak, müebbet hapis cezası verdi.

Yerel mahkemenin verdiği bu kararın ardından, ​Şengül Vatansever’in yakınlarının avukatı Koray Ağdaş, Bursa Bölge Mahkemesi’ne itirazda bulunuldu.

‘Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti’

Bursa Bölge 1’inci Ceza Dairesi’nde yeniden görülen davaya, tutuklu sanık Ümit Varol, kaldığı cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)’yle katıldı. Duruşmada, taraf avukatları da hazır bulundu. Duruşmada söz alan Varol, eski savunmalarını tekrarlarken, Şengül Vatansever’i tasarlayarak öldürmediğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, Ümit Varol’un üzerine atılı canavarca hisle kasten adam öldürmek suçunu işlemiş olduğu yönünde tanık beyanları, adli raporlar ile toplanan diğer delilleri dikkate alarak, avukat Koray Ağdaş’ın ‘iyi hal’ indirim uygulanmaması talebini kabul etti ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.