Radyo 54

Dünyanın beklediği aşı bulunduğunda satışı nasıl olacak | Sakarya Dünya

Dünyanın beklediği aşı bulunduğunda satışı nasıl olacak | Sakarya Dünya
167 views
30 Temmuz 2020 - 18:37

İlaç firmaları Covid-19 için aşı bulma seferberliğine girişti, ancak aşı bulunduğunda, bulana yüksek kazanç sağlayıp sağlamayacağı merak konusu oldu.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, aşı bulunduğunda tek firmanın tekelinde yüksek fiyata satılması imkansız gözüküyor.

Dünyada Covid-19’a karşı geliştirilecek aşıyı yüz milyonlarca insan bekliyor.

Birçok ülke yönetimi, salgını bir an önce ortadan kaldırarak, ekonominin eski haline gelmesi için aşı üretecek ilaç firmalarına destek veriyor.

Ancak Covid-19 vakalarındaki engel olunamayan artış, ilaç firmalarının aşıyı bulduğu takdirde, bundan kazanç sağlayıp sağlamayacağı sorusunu gündeme getirdi.

Buna göre, herhangi bir hastalığın ilacı bulunduğunda, ilaç şirketleri patent alarak üretimi kendi tekellerinde devam ettiriyor ve bunun üzerinden de kar elde ediyor.

Fakat Covid-19 salgını gibi olağanüstü salgın dönemlerinde, bulunacak bir aşının tek firma tekelinde olması Dünya Ticaret Örgütü’nün de onayladığı uluslararası anlaşmalarla önleniyor. Bu sebeple Covid-19 aşısının herhangi bir firmanın tekelinde yüksek fiyatlara satılması imkansız gözüküyor.

Covid-19 tedavisinde etkili olan ilaçlardan birini üreten Amerikan firması AbbVie geçtiğimiz aylarda ilacın patentinden vazgeçtiğini açıklamış, sebebinin diğer ülkelerde de üretilmeye başlaması olduğunu açıklamıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.