Radyo 54

O İlde maske takmak zorunlu oldu | Sakarya Türkiye

O İlde maske takmak zorunlu oldu | Sakarya Türkiye
192 views
30 Temmuz 2020 - 20:30

Vaka sayılarındaki değişimle birlikte, tüm Türkiye genelinde maske kullanımı yaygınlaşıyor. Adana Valiliği’nden yapılan bildirimle il genelinde maske takmak zorunlu hale geldi.

Adana Valiliği Başkanlığında, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında Covid-19 salgını ile ilgili ek tedbirler alındığı açıklandı.

Bu tedbirlerin en başında, il genelinde bu gece yarısından itibaren ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verildi.

Valilik alınan ek tedbirlerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Alınan tedbirlerin salgının yayılma hızını düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimizde ek tedbir alınmıştır. Bu kapsamda bugün saat 24.00’ten itibaren vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 lira idari para cezası verilecek olup, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.