marmaris tekne turları

Radyo 54

Sapanca’da Büyükşehir’i göreve çağrı

Sapanca’da Büyükşehir’i göreve çağrı
45 views
16 Eylül 2020 - 8:52

Sapanca’da bir süredir vatandaşlar arasında büyük şikayetlere neden olan Asya Kaplanı Sivrisineğine karşı Sapanca Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri yazılı bir açıklama yaparak İl Sağlık Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırdı

Sapanca’da bir süredir halkın kabusu olan Asya Kaplanı Sineği olarak bilinen sivrisinekten kurtulmak için Sapanca Belediye Meclisi’nin CHPli üyeleri Sağlık Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırdı. Üyelerin yazılı çağrısı şu şekilde:

4-5 yıldır ilçemizde ve ülkemizin birçok ilinde yaygınlaşan ve yaz mevsiminde hepimizi rahatsız eden , çeşitli hastalıklara neden olabilecek sivrisinek kabusundan kurtulmak için Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesini göreve çağırıyoruz. Geçen yıl seçimler nedeniyle yapılamayan mücadele, bu yıl pandemi nedeniylede etkili olarak yapılamamıştır. Aslında asıl olan sorun sivrisinekle mücadele yöntemidir.Sapanca gölü ilaçlanmamalı ve ekolojik denge bozulmamalıdır.

Şunu unutmamak gerekir ki doğanın sürekli ilaçlanması , başka canlıları yok ettiği için besin zincirini yani doğadaki dengeyi bozmaktadır. Bu nedenle bilimsel mücadele esas alınmalı, ilaçlama yerine mekanik tuzaklar kurulmalıdır.Bu konuda araştırma yapılan bilimsel veriler yerel yönetimler tarafından takip edilmeli ,doğaya zarar vermeden en etkili yöntem seçilmeli, vatandaşlarda bu konuda eğitilmelidir.

Bu konuda araştırma yapan araştırmacı Mustafa Akıner’in yaptığı çalışmalara göre ;

‘Asya Kaplanı sivrisineği 2017-2018 yılında Kocaeli ilimizde görülmüş, gazetelere konu olmuştur. Asya Kaplanı sivrisineğinin doğu ve batı Karadeniz hattından ve Marmara- Bulgaristan sınırından Sakarya hattına ve Ege Bölgesi Aliağa bölgesine kadar yayıldığı .’şeklindedir. Ayrıca Mustafa Akıner şöyle devam ediyor. ‘ Asya Kaplanı sivrineği pek çok hastalığın taşıyıcısıdır. Bunlar ülkemize giriş yaptıkları anda tespit edilmiş ve türlerle ilgili çalışmalar devam ediyor . Vatandaşlarımızın hem bireysel çabalarıyla hem de belediyeler eliyle popülasyon seviyelerini düşürerek rahatsızlık ve risk seviyesi kontrol altına alınabilir.’ Şeklindedir. Buna göre klasik yöntemlerle bu işin çözülemeyeceği anlaşılmıştır. Üniversitelerden destek alınarak, komşu il belediyeleri ile koordineli olarak çalışılmalı ve Mücadele edilmelidir.

Kamuoyuna Saygılarımızla

 

Sapanca’da “Asya Kaplan’ı”Paniği

Vali Kaldırım resmen göreve başladı

Cankurtaranlar göreve başladı

Sakarya İl sağlık Müdürü Aziz Öğütlü Çağrı Yaptı

Sapanca’da elektrik telleri yer altına alınıyor

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.