Radyo 54

Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı

Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı
319 views
29 Temmuz 2020 - 10:01

Sosyal medyaya ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiği açıklandı. Kanun teklifindeki düzenlemeyle Twitter, Facebook gibi büyük sosyal medya şirketlerine Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Temsilcilik açmayanlar, kademeli olarak para cezasından, reklam yasağına, hatta bant daratılmasına kadar çeşitli cezalarla cezalandırılacak.

Sosyal ağ sağlayıcı temsilcinin kimlik ve iletişim bilgilerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) mutlaka bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunluluğu getirildi. Verilen önergenin Kurul tarafından kabul edilmesiyle birlikte, bu maddenin ve bağlı düzenlemelerin yürürlük tarihi 1 Ekim 2020 tarihinde olarak değiştirildi.

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon TL idari para cezası ile cezalandırılacak.

Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon TL daha idari para cezası verilecek.

‘Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlayacak’

Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

Temsilci, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermek zorunda.

Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında.

Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

‘”kişilik haklarına saldırı” niteliğinde olanlar görülmeyecek’

Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor.

Kişilerin isminin geçtiği ve “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.

‘Cep telefonlarında IP yanı sıra PORT kaydı da olacak’

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı.

Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek.

Önceki gün sosyal medya yasasının çıkarılmasının ardından tatile gireceği belirtilen Meclis, yasadan sonra 1 Ekim’e kadar tatile girdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.