marmaris tekne turları

Radyo 54

Geyve’de Bir Köy Daha Karantinada

Geyve’de Bir Köy Daha Karantinada
47 views
15 Eylül 2020 - 10:00

Geyve’de Nuriosmaniye Mahallesinden sonra Şerefiye Mahallesi sakinleri korona vakaları artınca kendi karantinalarını uygulama kararı aldı.

2 MAHALLEDE KARANTİNA BAŞLATILDI

Geyve İlçesine bağlı Nuriosmaniye ve Şerefiye Mahallelerinde yaşayan 56 kişi, koronavirüs nedeniyle evlerinde karantina altına alındı. Karantina altına alınanların birçoğunun koronavirüs testi negatif çıksa da yakınları pozitif olduğu için karantina altında tutulduğu öğrenilirken Nuriosmaniye Mahallesi Muhtarı Tahsin Kolat ve Azalar, mahallede karantina ilan etti. Komşu Mahalle olan Şerefiye Mahallesinin karantina altındaki muhtarı Ali Avcı ve Azaları da karantinayı genişleterek kendi mahallelerini de dahil etti. Karantina kapsamında 2 mahalledeki kahvehaneler kapandı, çalışanlar dışında herkesin evden çıkması yasaklandı. Komşuların ve akrabaların birbirlerine gidip gelmesi de yasaklanırken 2 mahalleye dışarıdan birinin girmesi de yasaklandı.

“MİSAFİR KABUL ETMİYORUZ”

Her 2 mahallede de çok sayıda kişinin karantina altında olduğunu ve hastalar nedeniyle dışarıdan misafir kabul edemediklerini belirten Şerefiye Mahallesi sakinlerinden Murat Avcı, “Nuriosmaniye ve Şerefiye köylerinde 56 hastamız var. Bu hastaların kimisi negatif ama karantina altındalar. Köyümüze giriş ve çıkışları kapattık. Muhtarımız Ali Avcı’da gerekli yerlerle görüştü, devletimizde bize hizmet getirdi. Dışarıdan gelen misafirleri hastalarımız ve kendi sağlığımız nedeniyle kabul edemiyoruz” dedi.

“KOMŞU VE AKRABA ZİYARETİ YASAK”

Vatandaşların alınan kararlara harfiyen uyduğunu belirten Nuriosmaniye Mahallesi Muhtarı Tahsin Kolat, “Pandemi sürecinde ilk başta da Nuriosmaniye Köyümüzde pozitif vakalar görülmüştü. İlk günden bugüne kadar vakalarda artış var. Dün İlçe Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede bizlerde köy sakinleri ve muhtarlık olarak kendi karantinamızı kendimiz uygulama kararı aldık. Dün saat 24:00’ten itibaren bu kararı uyguluyoruz. Kahvelerimizde zaten oyunlarımız yasaktı, vatandaşlarımız çay içip birbirlerini görmek için geliyorlardı. Kahvelerimiz kapalı, vatandaşlarımız akraba ziyareti yapmıyor. Sakarya Vilayetimize, köylerimize sesleniyorum, herkes kendi karantinasını kendi uygularsa hem devletimizin hem sağlık personelimizin işleri kolaylaşmış olur. Bu önlemleri almak bizlerin elinde” ifadelerini kullandı.

MAHALLEDE VAKA SAYILARI ARTINCA

Şerefiye Mahalle Muhtarı Ali Avcı ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Mahallemizde vaka sayılarının artması üzerine mahalle sakinleri olarak Geyve İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün önerileriyle ek tedbirler kapsamında geçici süreyle kendi karantinamızı uygulayacağız. Bu süre içinde mahallemizdeki kahvehaneler kapalı olup, haneler arası ziyaretlerin yapılması ve seyyar satıcıların girmesi  yasaklanmıştır.

İHTİYAÇLAR KARŞILANIYOR

Mahalledeki bakkal sayesinde ihtiyaç sahiplerinin kapısına kadar hizmet götürdüklerini belirten Ömer Fikret Korkmaz, “Köyümüzü karantinaya aldık, giriş ve çıkışlar yasaklandı. Dışarıdan misafir kabul etmiyoruz, komşunun komşuya gitmesi bile vatandaşların isteğiyle yasaklandı. Market ihtiyaçlarını sosyal mesafeyi koruyarak evlere kadar götürüyoruz. Sokaklar biraz boş, mecburi olarak işi olan çıkıp hallediyor. Şuan belki kötü olabilir ama bu ilerleyen zamanlar için iyi sonuç verecek” dedi.

Sağlıkçılar kampta misafir edildi

Geyve’de kaçak elektrik operasyonu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.