marmaris tekne turları

Radyo 54

Yerli dezenfeksiyon robotu iş başında

Yerli dezenfeksiyon robotu iş başında
280 views
16 Ağustos 2020 - 12:00

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla etkin mücadele için geliştirilen cihazlara bir yenisi eklendi. Türk firması, virüs barındırma olasılığı yüksek alanları dezenfekte edebilen robot geliştirdi.

“SEIT-UV” isimli robotun üreticisi Milvus Robotics kurucu ortağı Şamil Özden, fabrika ve depolarda malzeme taşımak amacıyla robotlar imal ettiklerini ve bunları yurt dışına sattıklarını söyledi. COVID-19 salgını sürecinde yaşanan gelişmelerle birlikte söz konusu teknolojiyi kullanabilecekleri yeni bir alan olarak dezenfeksiyon robotuna odaklandıklarını belirten Özden, “Kuruluşumuzdan bu yana KOSGEB ve TÜBİTAK başta olmak üzere devletin Ar-Ge ve inovasyon desteklerinden faydalanarak geliştirdiğimiz ürünler mevcut. Bu kapsamda elde ettiğimiz bilgi, birikim ve tecrübeyi buradaki otonom mobil robot teknolojisine aktardık” dedi. Özden, robotun tamamen yerli imkanlarla geliştirildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Robotumuz yüzde 85’in üzerinde yerlilik oranına ve yerli malı belgesine sahip. Robotun tüm yazılım, donanım altyapısı, UV entegrasyonu ve UV tarafındaki etkinlik çalışmalarıyla testleri yerli imkanlarla yapıldı. Virüslere karşı UV-C dezenfeksiyonu yaygın olarak kullanılan bir uygulama ancak bu robot sayesinde etkin mesafe ayarlanabiliyor.”

Robotun özelliklerine ilişkin bilgi veren Özden, “UV-C dezenfeksiyonunda sizin kaynağa olan uzaklık ve ışına maruziyet süresi toplamı, ne kadar etkin dezenfeksiyon sağladığınızı gösteriyor. Robot sayesinde insana zararlı olan bu ışından tamamen insandan bağımsız bir süreç geliştirmiş oluyorsunuz. Asıl avantajı da hareket yeteneği sayesinde ışını belirli noktalarda durarak bir oda içinde veya kapalı alanda etkin mesafeyi sürekli koruyabiliyorsunuz. Robot hareketli olduğu her noktada aynı etkinlikte dezenfeksiyon sağlamış oluyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Yerli dezenfeksiyon robotu iş başında

Yerli dezenfeksiyon robotu iş başında

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.